Często powielanym błędem jest stwierdzenie, że ulga na dziecko nie podlega egzekucji komorniczej. Niestety, komornik może zająć zarówno ulgę w postępowaniu alimentacyjnym, jak i niealimentacyjnym. Jeżeli dochody dłużnika nie podlegają zajęciu, zwrot podatku jest jedynym sposobem na ściągnięcie długu. Jak bronić się przed odebraniem ulgi podatkowej na dziecko? Czy komornik zabiera cały zwrot podatku? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Zwrot podatku a komornik 2023. Ile komornik może zabrać ze zwrotu podatku?

Egzekucja najczęściej zaczyna się od nałożenia blokady na rachunek bankowy dłużnika. Czasem jednak zdarza się, że osoba zadłużona nie posiada wystarczających środków na pokrycie zadłużenia. Chociaż każdy dług trzeba spłacić, prawo chroni dłużnika przed pozbawieniem go środków do życia. Nie ma możliwości, by komornik zaspokoił wierzyciela, jednocześnie pozbawiając dłużnika możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Egzekucji podlega tylko ta część zwrotu, która przewyższa tzw. kwotę wolną od zajęcia. Innymi słowy, komornik nie może dokonać egzekucji z dochodu, który nie przekracza tej kwoty. Kwota wolna od zajęcia jest co roku modyfikowana, gdyż zależy ona od średniego wynagrodzenia. Od lipca 2023 roku kwota niepodlegająca egzekucji komorniczej wynosi 2700 zł.

Z jakiego tytułu komornik może zająć zwrot podatku z ulgi na dziecko? Kwestię tę reguluję Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku art. 902. Z ustawy dowiadujemy się również, że ewentualna nadwyżka wynikająca z tytułu zajęcia zwrotu podatku zostanie dłużnikowi zwrócona.

Czy komornik może zająć wspólny zwrot podatku?

Osoby będące w związku małżeńskim mają możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego. Co, jeśli jedno z małżonków jest dłużnikiem, a postępowanie egzekucyjne już się rozpoczęło? Przecież rozliczenie jest wspólne, a partner nie posiada długu. W takiej sytuacji zwrot podatku nie podlega zajęciu.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 marca 2014 r. (sygn. akt II FSK 979/12) niedopuszczalne jest, by obarczono długiem obu małżonków, gdy zadłużone jest tylko jedno z nich. Przytoczona sprawa dotyczyła wierzytelności o zwrot nadpłaty podatku PIT. Z powodzeniem jednak można ją odnieść do każdego zwrotu podatku, w tym ulgi na dziecko.

Ugoda z komornikiem a zwrot podatku

Na wstępie przypominamy, że chociaż komornik prowadzi egzekucję, to wierzyciel jest inicjatorem postępowania. Zakres czynności komorniczych w pewnym stopniu ogranicza właśnie wierzyciel. Ugoda z komornikiem dotyczy przede wszystkim porozumienia dotyczącego planu spłaty zadłużenia. Nie zwalnia jednak z konieczności uregulowania długu.

Porozumienie z egzekutorem ma charakter nieoficjalny, wobec czego większą stabilność daje zawarcie ugody bezpośrednio z wierzycielem. W ten sposób można uniknąć zajęcia ulgi na dziecko, jednak dług w ten, czy inny sposób trzeba będzie spłacić.

Jak uniknąć odebrania zwrotu podatku przez komornika 2023?

Wiele osób myśli jak uniknąć zajęcia zwrotu podatku dopiero w momencie, gdy wierzyciel wszczął egzekucję. Prawda jest taka, że nie ma sposobu, który jednoznacznie pozwoli uniknąć odebrania ulgi na dziecko. Jak już sobie powiedzieliśmy, negocjacje z wierzycielem są swego rodzaju półśrodkiem, za sprawą którego egzekucja może odbyć się na łagodniejszych zasadach.

Rozmowy z wierzycielem, zwłaszcza w trakcie postępowania egzekucyjnego, należy prowadzić z rozwagą. Kategorycznie odradzamy spontanicznych negocjacji, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Chcąc wypracować z wierzycielem dogodniejsze warunki spłaty zadłużenia, trzeba się dobrze przygotować. Zdecydowanie większe szanse powodzenia gwarantuje korzystanie z wiedzy specjalisty. Ugoda musi być skonstruowana w taki sposób, by obie strony były zadowolone.

Powiedzieliśmy sobie, że odebrania zwrotu podatku można uniknąć, ale nie zwalnia to dłużnika ze spłaty roszczenia. W związku z tym, jak długo ważne jest zajęcie komornicze w Urzędzie Skarbowym? Jeśli dłużnik nie posiada na koncie środków wystarczających na zaspokojenie roszczenia lub kwota nie przekracza kwoty wolnej od podatku, zajęty zwrot podatku przeznaczony jest na poczet spłaty długu.

Co zrobić żeby komornik nie zabrał zwrotu podatku?

Przede wszystkim robić wszystko, by nie dopuścić do zadłużenia. Jeśli wierzyciel wszczął postępowanie egzekucyjne, jedynym sposobem jest uregulowanie długu.

Co zrobić żeby komornik nie zabrał ulgi na dziecko?

Komornik może zająć każdy zwrot podatku, w tym ulgę na dziecko. Aby tego uniknąć, dłużnik może ustalić z wierzycielem nowy harmonogram spłaty zadłużenia.

Czy komornik może zabrać ulgę na dziecko 2023?

Komornik może zająć każdy zwrot podatku, również ulgę na dziecko.

Czy komornik musi powiadomić o zajęciu zwrotu podatku?

Poinformowanie o zajęciu zwrotu podatku nie leży w kompetencji ani komornika, ani nawet Urzędu Skarbowego. Niestety najczęściej to dłużnik musi wyjść z inicjatywą.

Informacje na ten temat dostępne są na platformie elektronicznej Urzędu Skarbowego. Możliwe, że kancelaria komornicza poinformuje dłużnika o zajęciu zwrotu podatku, jednak nie jest to reguła.

Dlaczego wybrać Ad Rem ?

Nasza fundacja powstała, aby chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami ze strony instytucji finansowych.

5 LAT DOŚWIADCZENIA

Fundacja AD REM powstała w 2017 r. z myślą o osobach zadłużonych, które zostały pokrzywdzone przez instytucje rynku finansowego

DOŚWIADCZENIE

Niesiemy pomoc osobom zadłużonym, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.


ZAUFANIE

Podejmujemy również działania edukacyjne mające na celu poszerzenie świadomości konsumentów w zakresie przysługujących im praw wobec banków, firm pożyczkowych, windykatorów oraz komorników.

ZAUFANIE

Podejmujemy również działania edukacyjne mające na celu poszerzenie świadomości konsumentów w zakresie przysługujących im praw wobec banków, firm pożyczkowych, windykatorów oraz komorników.

Poproś o kontakt

    Imię

    Nazwisko

    Adres E-mail

    Telefon

    Pytanie